top of page

B2B Pazarlamada Sosyal Medyayı Kullanın


Şirketler arası pazarlama (B2B) da sosyal medya kullanımı sık gelen sorulardan biri… Nihai tüketiciye ulaşma hedefi olmayan şirketler, sosyal medya kullanımı konusunda genelde çekimser kalıyor. Öte yandan geleneksel tarafta pazarlama faaliyetlerini yürütürken diğer yanda da B2B pazarlamasında sosyal medyanın gücünü keşfeden şirketlerin de sayısı az değil... Kimi markanın kendi özgün içeriklerinden oluşan blogu, kimisinin ise Youtube sayfası var. Facebook, Twitter, Linkedin gibi mecralara özel içerikler hazırlanıyor, Youtube kanalı üzerinden ürettikleri videoları kullanıcılar ile paylaşıyorlar. Dijtal devrimle beraber kabuk değiştiren iş dünyasında amaçlara ulaşmak doğru araçlara mümkün. O yüzden çekimserliği atıp, hedef kitleye uygun içeriklerle bu alanda da fark yaratmak işinizi bir adım ileri taşımanızı sağlayabilir.

Marka farkındalığını artırmak öncelik

Araştırmalar bize dünyada bu işe yatırım yapan şirketlerin giderek arttığını gösteriyor. Gelin biraz dünyadan rakamlara bakalım… Pazarlama otomasyonları alanında uzman Kanadalı Eloqua’nın 548 B2B şirketinin pazarlamacısıyla yaptığı araştırma sonuçlarına göre B2B firmalarının yüzde 64’lük bir bölümü sosyal medya pazarlamasından yararlandığını belirtiyor. Geri kalan yüzde 36’lık bir bölüm ise bu kanal üzerinden pazarlama yapmaya henüz başlamadıklarını belirtiyor. Yine bir başka araştırma ABD merkezli iletişim şirketi ClearPoint tarafından yapılmış, buna göre de B2B şirketlerin de sosyal medyayı aktif olarak kullandığını gözler önüne seriyor. Araştırmada B2B şirketlerin %79′unun sosyal medyayı marka farkındalığını arttırmak için, %74′ünün ise müşteri şirketleri bulma ve edinme amaçlı kullandığı ortaya konuluyor. Şirketlerin sosyal medyada var olmalarını sağlayan diğer amaçlar ise, Müşteri potansiyelini belirleme %74, Müşteri sadakatini artırma %64 olarak sıralanıyor. Araştırmada dikkati çeken bir diğer nokta ise B2B şirketleri arasında en yoğun kullanılan sosyal ağın Linkedin oluşu. Çalışanların %83′ü aktif olarak LinkedIn kullanırken, Facebook ve Twitter kullananların oranı %80.

İçerik pazarlamayı keşfedin Türkiye’de de İçerik pazarlamayı keşfeden bir çok şirket profesyonel yardıma veya bu alanda istihdam yaratmaya meyilli. Öte yandan sadece bir blog veya bir kanal değil, kapsamlı bir stratejiyle ihtiyaç olduğu aşikar. Mesela B2B şirketlerinin büyük bir kısmı bloga sahip, ancak içerikler kimi zaman şirketin iş koluyla veya sahiplendiği alandan tamamen kopuk olabiliyor. Özetle ister B2B ister B2C olsun fayda sağlayan, hedef kitleyi kendisine çeken içerikler doğru bir stratejiyle kurgulanıp paylaşıldığında, müşteriyi kendisine mıknatıs gibi çekiyor.

B2B sosyal medya kampanyalarında şunlara dikkat edin:

  • Amaçlarınızı ve araçlarınızı belirleyin. Neden sosyal medya kullanmalıyım sorusunu etraflıca düşünün, danışın.

  • Hedef kitleyi iyi analiz edin. İhtiyaçları, ilgi alanları neler?

  • Sosyal medyada sürekliliğin esas olduğunu unutmayın. Tek dokunuş değil uzun soluklu bir strateji gerektiğini unutmayın

  • Müşterilerinizin olduğu her yerde olun.

  • B2B potansiyel müşterilerini B2B özel ürünleri ile teşvik edin.

  • Nitelikli ve ilgili veriler toplayın. Amacınız fikir liderliğini ise ona yönelik analizlerle gidin. Her koşulda doğru bilgi verdiğinizden emin olun. CRM için bilgilerinizi kullanın.

  • Şeffaf olun- Şirketinizi pozitif ve negatif yönlerini açmaya hazır olun.

  • Krizlere her zaman hazırlıklı olun- Kriz planınız olsun.

  • Çalışanlarınız sizin tarafınızda- Çalışanlarınız katacağı içerikle zenginşeşebilir, onları da öne çıkararak iki taraflı kazanç sağlayabilirsiniz.

bottom of page