top of page

İş Dünyasında Rekabetin Adı; Bloglar


Yapılan işin doğal bir uzantısı haline gelen bloglar, artık şirketlerin bilgi birikimini doğrudan ortaya koydukları bir alan

Dijital dünya iletişimcilerin her geçen gün daha fazla gündemine giriyor. Öyle ki, 2015’de yatırımlara direk etkisini gördük, bir önceki yıla göre yatırımlarda yüzde 20’den fazla artış gözledik. Dijital tek başına sosyal medya değil, birden fazla bacağı olan bir alan. Bloglar da bu işin bir sac ayağı. Gelişen bir eko sistemde blog dünyası ile ilgili kapsamlı bir araştırma son günlerde tartışılıyor. Orbit Medya tarafından yapılan araştırmanın amacı en dikkat çeken blog trendlerini ortaya koymak ve bu sayede de markaların stratejilerine yön vermelerini sağlamak. 2014 ve 2015 yılları arasında 1000 blogger ile yapılan ankete dayanan çalışma çarpıcı sonuçlar içeriyor. Artık kendi duygu ve düşüncelerimizden çok öte, yaptığımız işin bir parçası olan, bilgi birikimimizi ortaya koyma aracı haline gelen blog dünyası da şirketler arasındaki rekabetin bir aracı olmuş durumda. Başarılı içerikler ve farklı tekniklerle müşterisini sadık bir takipçiye dönüştüren şirketler arayı açıyor. Özellikle iş dünyasının yakından izlediği blog dünyasının kapısını araladık…

Blog artık hobi değil

Bundan birkaç yıl önce ‘bir blog da ben açayım bari’ modasıyla herkesin birkaç dakika içerisinde açtığı ve içinde tatil fotoğraflarından, duygusal şiirlere kadar birçok farklı içeriklerin yer aldığı bloglar artık kişilerin ve kurumların bilgi birikimlerini ortaya koydukları, profesyonel bir araca dönüşmüş durumda. Sadece bireylerin değil şirketlerin de giderek daha fazla özen gösterdiği bloglar kartiviztten daha önemli bir etkiye sahipler… Öyle ki, kendinizi en samimi dille anlatabileceğiniz sahip olduğunuz bu medya türü (earned media) şirketinizin en kritik mal varlıklarından birine dönüşebilecek potansiyel vadediyor. Bu durum araştırmada da kendini göstermiş zaten, blog yazarlığı artık bir ‘hobi’ değil, saygı duyulan bir meslek kategorisine geçmiş bile.

Ortalama 2.5 saat harcanıyor

Blogları başarılı hale getiren şey içerik yani blog postları. Bugün artık blog yazarları da bu yaratım sürecine daha fazla zaman ayırıyor. Ortalama bir içerik için 2.5 saat harcıyorlar ancak ciddi iş bloglarında içeriğin kalitesine göre bu rakam 6 saate kadar kadar çıkabiliyor. En ilgi çeken blog yazıları için, en az ilgi çekenlerin iki katı zaman harcanıyor. Öte yandan içerik takvimi yani planlama konusu da önemli bir nokta. İş bloglarında geçtiğimiz yıl 2014 yılına göre ciddi artış gözlendi, yazı girmelerindeki sıklık değişse de, çoğu düzenli içerik üretmek konusunda titiz davranıyor. Haftada 2-6 blog yazısı en yüksek trend görünüyor.

Yazılar giderek uzuyor

Bloglar ilgi çektikçe içeriklerin kalitesi ve uzunluğu da artıyor. 2015 yılında, blog yazılarının uzadığına tanıklık ettik. Öyle ki, 1500 kelime ve üzeri yazılarda yüzde 72 artış oldu. Harcanan süre, yazıların uzunluğu, yaratılan içerik artıyor.

İçerik çeşitlenmesi artacak

2000’li yılların sonunda bloglar genelde sağlık, güzellik ve kişisel bloglardı… Yazan kişinin deneyimlerine odaklanırdı. Dijital dünya yazılı içeriklerden ibaretti ve böyle gideceği düşünüldü. Oysa ki görünen sadece buzdağının en tepesiydi. Şu anda bloglar, çalışma notları, indirilebilir içerik, poscastler, webinarlar ve çok daha fazlasıyla dolu. İnsanın doğası gereği bilgiyi bir şekilde almaya alışınca, bir süre sonra daha fazlası gerekiyor. İyi blog yazarları bu ihtiyacın farkında, ve içeriklerini bu şekilde çeşitlendirmeye özen gösteriyorlar. Okurlarla etkileşimi artırmak için farklı tekniklere başvuruyorlar.

Şekil de değişiyor

Yazarların kendi içeriklerini ve şekillerini yaratmasıyla artık bloglar, işin bir uzantısı haline geldi. Şirketlerin bloglarını yakından izlediğinizde, bu mecrayı sadece ürün, servis tanıtımından çok öte bir noktaya taşıdıklarını görüyorsunuz. Şirketin sahiplendiği alanla ilgili haberlere, bilgilere yer veren, okuyucuyu bu sayede çeken içeriklere yer veriliyor. Bu alanda ciddi yatırım yapıyorlar, dönemsel olarak misafir yazar olarak sektörün önde gelen isimlerine yer veriyorlar. Video grafik, infografik gibi son derece ilgi çeken içerik türlerini de göz önüne alıyorlar.

Günün sonunda dijital yatırımları artarken, bu alanda keşfedilecek dünyanın henüz başında olduğumuzu da görüyoruz. Bloglar bu dünyanın keşfi en heyecanlı parçalarından biri… Tüketiciyi birer okuyucuya, sıkı bir takipçiye dönüştüren bu mecra, doğru ellerde marka sadakatini katlayacak bir araca dönüşüyor. Çanlar bu değeri fark eden ve bu alana zaman, emek ve sermaye yatırımı yapan şirketler için çalıyor….


bottom of page