top of page

Habere Giden Yolun 5 Püf Noktası


Yoktan var etmek biz iletişimcilerin işi… Bazen ‘hiç haber değeri yok’ dediğiniz içeriklere açıyı değiştirip baktığınızda bambaşka bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. İşte sürekli haber yaratmanın püf noktaları..

1.Fikir lideri olun: Eğer anlatacak bir hikayeniz olmadığını düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Kendi yaşadıklarınızı, müşterilerinizin deneyimlerini, çevrenizdeki gündemi bir kez daha değerlendirin. Daha önce hazırlamış olduğunuz soru-cevaplar, röportaj gibi içerikleri gözden geçirin. Bazı hikayeler ana aittir; onları yakalamaya bakın ( Örneğin özel hava koşulları müşterinizin uzmanlığı ile ilgili bir konuyu nasıl etkilendi? ) ya da doğrudan zamanın ötesinde hikayelerle ilgilenin. Lider iletişimi marka bilinilirliğini yükseltse de, müşterilerden gelen geri bildirimle şekillendirilmiş ana mesajları vermeyi unutmayın.

2 Kaynaklarınızı bilin, önermekten çekinmeyin: Markanızı, ürününüzü ve elinizdeki veriyi çok iyi tanıyın. Böylece istediğiniz her zaman, ilgili her habere verilerinize katkıda bulunma talebinde bulunabilir, gazetecileri destekleyebilirsiniz. Hızlı sonuç alamasanız da, bu türlü yansımalar her zaman lehinize olacaktır.

3. Infografikler: Halkla ilişkiler sektöründe çalışanlar gazetecilerin saf veriyi ne kadar sevdiklerini bilirler. Bu veriyi bir hikayeye dönüştürüp, rakamlarda kaybolmadan sade ve anlaşılır şekilde aktarabilirseniz, bu çabanıza da değecektir. Örneğin; çalıştığımız bir teknoloji şirketinin siber güvenlik konusunda çok sağlam verileri vardı, bugüne kadar bilgisayar korsanlarının şirketlere ne büyüklükte bir zarar verdiği, siber güvenlik eko sisteminin büyüklüğü gibi bolca rakam… Bunları nasıl değerlendireceğimizi düşünürken aklımıza infografiktan faydalanmak geldi ve ortaya çok bilgilendirici ve keyifli bir infografik çıktı.

4. Verilerin sürekli akışını sağlayan: Elinizdeki kaynakları, markanın anahtar verilerini iyi bilin. Böylece elinizdeki değerli verilerin hangi konuda, hangi başlığa ek değer sağlayacağından emin olabilirsiniz. Bu markanıza daha fazla görünürlük kazandırmanın ve uzmanlığının altını çizmenin yanı sıra, gazetecilerle daha güven odaklı bir iletişim yakalayarak ihtiyaçları olduğunda kaynak olma imkanı sunacaktır. Mesela finans alanında etkin bir müşterimizin hem yerel hem de uluslararası uzmanlarının hangi alanda ne konuşabileceklerini çok iyi biliriz. Emtia, döviz, uluslararası piyasalar gibi farklı konularda görüş sunabilecek uzmanlarımız piyasaya hareketlerinin durumuna göre görüş sunarak haberlere katkıda bulunur.

5. Trendlere hakim olun: Müşterinizin sektöründe gündem nedir, hangi güncel olaylar üzerinde yorum yapabilir takip edin. Genel ve özel gündemler belirleyin ve bir adım ötesine odaklanın. Dünya konjonktürünü ve yerel gündemi iyi takip etmeniz, trendlere elinizde güçlü bir hikaye ile dahil olmanızı sağlayacaktır.

bottom of page